Ana Sayfa Bölge, Gündem 26 Eylül 2020 998 Görüntüleme

Babaeski Ovası’nı meclis gündemine taşıdı

CHP Kırklareli Milletvekili Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, Babaeski Ovasını Meclis gündemine taşıyarak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) bir soru önergesi gönderdi.

Gündoğdu: “Babaeski Ovası, Aynı zamanda 2018 yılında Tarımsal Sit Alanı olarak ilan edilen bölgede ilgili bakanlığın hatalı uygulamaları sonucu maden ruhsatları verilmiş ve bölgede maden arama çalışmaları başlatılmıştır. Bu nedenle meralarımız, verimli tarım topraklarımız ve yeraltı sularımız tehdit altına girmiştir.”
CHP Kırklareli Milletvekili Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderdiği soru önergesinin gerekçelerini şöyle sıraladı:
“Aylardır tüm Dünyayı saran Covid-19 salgını, gıdanın, toprağın, temiz suyun önemini ve yaşamsal değerini bir kez daha insanlığa göstermiştir. Artık, sağlıklı gıdanın üretim ve temini, ülkelerin en büyük gücü haline gelmiştir.
AKP hükümetlerinin hatalı sanayileşme ve büyüme politikaları sonucu Trakya Bölgemizin tarımsal üretim merkezi olan Kırklareli ilimizin Babaeski Ovası tehdit altındadır.
Babaeski Ovası, sulu tarım yapılan, meyveciliğin ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı önemli bir tarımsal üretim merkezimizdir.
Aynı zamanda 2018 yılında Tarımsal Sit Alanı olarak ilan edilen bölgede ilgili bakanlığın hatalı uygulamaları sonucu maden ruhsatları verilmiş ve bölgede maden arama çalışmaları başlatılmıştır. Bu nedenle meralarımız, verimli tarım topraklarımız ve yeraltı sularımız tehdit altına girmiştir.”
“ÇEVRESEL FELAKETİ NASILÖ ÖNLEYECEKSİNİZ?”
Gündoğdu bu gerekçeler doğrultusunda, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a şu soruları yöneltti:
“Trakya Bölgemizin tarımsal üretim merkezi olan Kırklareli ilimizin Babaeski Ovası’nda Tarımsal Sit Alanı ilan edilen yerlerde maden arama ruhsatı verilmiş midir, veridi ise Tarımsal Sit Alanı olan bölgelerde maden arama ve çıkarma faaliyetleri sırasında ortaya çıkabilecek çevresel felaketi nasıl önleyeceksiniz?
Kömür çıkarılması planlanan ve maden arama ruhsatı verilen Kırklareli Babaeski İlçesi Yenimalle Köyü’nde yer alan 1792,51 hektarlık alanda ve çevresinde meydana gelebilecek toprak ve su kirliliği ve kaybı nasıl telafi edilecek, doğabilecek zararları önlemek için neler yapacaksınız?
Anılan bölgenin Tarımsal Sit Alanı olması ve verimli ve bereketli tarım toprakları olması nedeniyle maden arama ve maden çıkarma çalışmalarına son verilmesi için Bakanlığınız olarak neler yapacaksınız?”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

LYSA’da yıldızlar geçidi!

LYSA’da yıldızlar geçidi!

Tema Tasarım | Osgaka.com