Ana Sayfa Bölge, Gündem, Sağlık 25 Kasım 2022 659 Görüntüleme

Ağız ve diş sağlığına dikkat çekildi

Toplum Ağız ve Diş Sağlığı haftası dolayısıyla Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü bir açaıklama yaparak ağız ve diş sağlığına dikkat çekti.

Yapılan açıklamada; “Sağlıklı bir yaşam ağız ve diş sağlığıyla başlar. Bu nedenle Ağız ve diş sağlığını bozan faktörler vücut sağlığını da etkilemektedir. Bazı hastalıkların ilk ve en önemli belirtileri ağızda görüldüğü için ağız ve diş muayenelerinin düzenli aralıklarla yapılması gerekir.Bu sebeple ağız ve diş sağlığı son derece önemlidir.” Denildi.

 

 

Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, Toplum Ağız ve Diş Sağlığı haftası dolayısıyla yapılan açıklamada; “Ülkemizin ilk dişçilik yüksekokulu olan “Dişçi Mekteb-i Aliyesi”, Tıp Fakültesi bünyesinde 22 Kasım 1908 tarihinde kurulmuştur. 1996 yılından bu yana her yıl 22 Kasım günü “Diş Hekimliği Günü”, 22 Kasım’ı içine alan hafta ise “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Sağlıklı bir yaşam ağız ve diş sağlığıyla başlar. Bu nedenle Ağız ve diş sağlığını bozan faktörler vücut sağlığını da etkilemektedir. Bazı hastalıkların ilk ve en önemli belirtileri ağızda görüldüğü için ağız ve diş muayenelerinin düzenli aralıklarla yapılması gerekir.Bu sebeple ağız ve diş sağlığı son derece önemlidir.

Ağız ve diş hastalıkları; Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunudur. 2019 yılı TÜİK verilerine göre, 0-6 yaş grubu çocuklarda % 6,4 ile ilk beş hastalık arasında, 7-14 yaş grubunda ise %14,2 ile ilk sırada yer almaktadır. Toplumda görülme sıklığının yüksekliği, genel sağlığa olan etkileri gibi nedenlerden dolayı bahse konu hastalıklar önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmekte ve mücadelede tedaviden çok koruyucu sağlık hizmetlerinin uygulaması gerektiği tüm dünyada kabul görmektedir.

Koruyucu ağız diş sağlığı çalışmaları kapsamında; tüm ilköğretim okullarındaöğrenci, öğretmen ve velilere yönelik planlı farkındalık eğitimleri verilmektedir. Ayrıca, anne adayından başlayarak gebelik döneminde annenin, bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemi dâhil tüm toplumun düzenli diş hekimi kontrolleri ve eğitimlerle ağız diş sağlığı bilgilerinin arttırılarak doğru tutum ve davranış alışkanlıklarının oluşturulması ile hastalıkların yaygınlık ve şiddetinin azaltılması, koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde etkinliğin ve ulaşılabilirliğin arttırılması hedeflenmektedir.

  “21-27  Kasım Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” ve tüm diş hekimlerimizin “22 Kasım Diş Hekimliği Günü” Kutlu Olsun.” Denildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com