Ana Sayfa Gündem 20 Ekim 2017 1329 Görüntüleme

19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ BABAESKİ’DE KUTLANDI

Haber:Hicran SÜNGÜ

Babaeski’de 19 Ekim Muhtarlar günü düzenlenen törenle kutlandı.

Babaeski Atatürk Heykeli önünde düzenlenen tören; çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Düzenlenen törene; Babaeski İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, 1. Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Coşkun Önal, Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Gümüşoğlu, Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, Ak Parti Babaeski İlçe Başkanı Ali Gencal, CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, MHP Babaeski İlçe Başkanı İlkay Aladağ, Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci,  Trakyabirlik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hilmi Kahraman, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat, Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sebahattin Öner, Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Türkay Topal, ADD Babaeski Şube Başkanı Binnur Güdücüler, Kızılay Şube Başkanı Necip Fıçıcı, Kurum ve Daire Amirleri, Merkez Mahalle ve Köy Muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını Köy Muhtarları adına Pancarköy Muhtarı Necati Parlak yaptı; Muhtarlar gününün bu yıl ikincisini kutluyoruz diyen Parlak, sözlerine şöyle devam etti;

“Yaklaşık 200 yıllık geçmişe sahip, muhtarlık gibi güzide bir kuruma; hak ettiği özeni gösterip, 19 Ekim gününü Muhtarlar Günü ilan eden ve bu günün kutlanmasında emeği, katkısı olan başta sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sayın Başbakanıma ve emeği geçen meclis üyelerine şükranlarımı sunarak konuşmama başlamak istiyorum.

Muhtarlık görevi belirli mesai saatleri ile sınırlı bir görev değildir. Yedi gün,yirmi dört saat görevinin başında olmayı gerektirir. Hem hükümetlerin almış olduğu kararları takip etmek, hem de köyün genel durumunu sürekli kontrol etmek gibi; bir kulağı Ankara’daki çalışmalarda, bir kulağı da köyün genel durumuna ilişkin ihtiyaçlarda olmak zorundadır.

Muhtarlık kurumu tarihsel süreç içerisinde de ayrı bir öneme sahiptir. Tarihte seçimle iş başına gelen ilk idareciler Muhtarlar olmuştur. Bugün de arkasında herhangi bir siyasi parti ve ideoloji olmaksızın seçmenin karşısına tek başına çıkan, tek kurum muhtarlık kurumudur. Muhtarlar görevlerine seçildikten sonra da devlet memurları gibi tarafsız ve adil olmak zorundadır. Yasa koyucu; muhtarların bu tarafsız durumlarından dolayı “Köy muhtarına köy işlerini gördükleri zaman karşı gelen ve kötü söz söyleyenler Devlet memuruna karşı koyanlar gibi ceza görürler.” Diyerek, muhtarlığın seçilmiş devlet memuru statüsünde olduğuna vurgu yapmaktadır.Köylerindeki birçok imkânsızlığa rağmen görevlerini büyük bir özveriyle yerine getirmeye uğraşıverirken bize yardımcı olan sayın kaymakamımıza huzurlarınızda teşekkürlerimi sunarım.Muhtar arkadaşlarımı saygıyla selamlar iken   bu anlamlı günde buradan herkese ayrı ayrı tüm kalbi duygularımla teşekkür eder, saygılar sunarım.”

Necati Parlağın konuşmasının ardından Merkez Mahalle Muhtarları adına konuşmayı ise Hamidiye Mahalle Muhtarı İbrahim Demir yaptı.  Demir konuşmasında şunlara yer verdi;

19 Ekim Muhtarlar gününü sayın Cumhurbaşkanımızın desteği sayesinde çıkartılan kanunla bu yıl İkincisini kutluyoruz. 1829 yılında kurulan köy ve mahalle muhtarları mesai saati gözetmeksizin halkımıza hizmet etmektedir. Demokrasinin temel taşı muhtarlar vatandaş ile resmi kurumlar arasında köprü vazifesi görmektedir.

Siyasilerden isteğimiz mahalle muhtarı olan bizler bütçemiz olmadığı için elektrik telefon internet ücreti ve diğer bütün masrafları kendimiz ödemekteyiz bu durumun biran önce çözülmesini talep ve arzu ediyoruz.

Sîzlere kamuoyunda basın yolu ile yapılan bir anket sonucunu açıklamak istiyorum. Ankete katılanların 10 puan üzerinden en güvendiği kurum sıralamasında 7.3’lük bir oranda 3.sırada bizlere yer vermiştir.

Kurulduğu günden bu yana muhtar seçilip görev yapan ve ahirete intikal eden meslektaşlarımızı, rahmet, minnet şükranla anıyor görev başında olan meslektaşlarımıza da sağlıklı bir yaşam ve görevlerinde üstün başarılar diliyorum.

Bu mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmadığınız için muhtar arkadaşlarım ve şahsım adına sîzlere şükranlarımı sunuyorum. Değerli meslektaşlarım 19 ekim muhtarlar günümüz kutlu olsun.

 

19 Ekim Muhtarlar Günü için düzenlenen programda son olarak Babaeski İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin söz aldı. Keskin konuşmasında “Ülkemizde yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık müesesesi, 1829 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.”diyerek şunları kaydetti;

“Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlamışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedirler.

Muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe ilişkin vizyonunun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla 19 Ekim 2015 tarih ve 29507 sayılı Resmi gazetede yayımlanan 2015/11 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile her yıl 19 Ekim gününün “Muhtarlar Günü” olarak kutlanması uygun görülmüştür.

Muhtarlık; kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliği olduğu aşikârdır. Muhtarlık teşkilatı Osmanlı İmparatorluğu zamanında kurulmuştur. Tarihte seçimle işbaşına gelen ilk resmi görevli muhtarlardır. Vatandaşın sorunlarından ilk elden haberdar olan yetkindir. Muhtarlarımız, bulunduğu mahallede veya köyde devletimizin tüm kurumların temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumlan arasında köprü vazifesi görmektedir.

Kamu görevlerinin yürütülmesinde tüm kamu görevlilerinin yanı sıra Muhtarlarımıza da büyük görevler düşmektedir. Özellikle köylerimizdeki Yatırımların yapılması, kamuya ait binalar ile köy orta mallarının bakımı ve korunmasında muhtarlarımızın büyük sorumluluğu bulunmaktadır. Bu sorumluluk bilinci ve anlayışı ile görev yapan muhtarlarımızı her zaman takdir ediyor kendilerine çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.Görevlerini fedakârca yürüten tüm muhtarlarımızın Muhtarlar Günü kutlu olsun.

 

19 Ekim Muhtarlar günü yapılan etkinlik Belediye Tansa Düğün Salonunda verilen öğle yemeğinin ardından sona erdi.

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com