Ana Sayfa Gündem 4 Eylül 2019 81 Görüntüleme

TRAKYA’YA MISIRIN AGA’SI GELİYOR

Pehlivanköy’de, Tarım ve Orman Bakanlığınca uygulanan “Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında, Pehlivanköy İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile 2018-2019 yıllarında uygulanmak üzere hazırlanan “Kırklareli İli, Pehlivanköy İlçesi Yeni Tescil Edilmiş Mısır Çeşitlerinin Tanıtılması ve Yaygınlaştırılması Projesi”, bir diğer adıyla “Trakya’ya Mısırın AGA’sı Geliyor” isimli proje Pehlivanköy’ün Kuştepe köyünde gerçekleştirildi.

Haber: Umut AL – Ercan ÜLGER

Düzenlenen tarla gününe Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Funda Eylem Özel, Babaeski Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Arslan, Pehlivanköy İlçe Tarım ve Orman Müdür Vekili Ali Doğan, kamu kurum ve kuruluşlarının yönetici ve temsilcileri,  şube ve ilçe müdürleri ile teknik personel ve üreticiler katıldılar.

Tarla gününün açılış konuşmasını yapan Pehlivanköy İlçe Tarım ve Orman Müdürü V. Ali Doğan konuşmasında; “16 Nisan 2018 tarihinde tanıtım toplantısını düzenlediğimiz “Trakya’ya Mısırın AGA’sı Geliyor” isimli projenin ikinci tarla gününü düzenlemenin gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Bizleri bugün yalnız bırakmadığınız için tekrar teşekkür ediyorum Bilindiği üzere bitkisel üretimde üstün nitelikli ve kaliteli tohum kullanmak verimde büyük artışlar sağlamaktadır. Ülkemiz bitkisel üretim faaliyetleri bakımından zengin bir çeşitliliğe ve tarımsal ekolojiye sahip olup birçok endemik bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Yakın geçmişe kadar bazı  bitki türlerine ait tohum ihtiyacımızı karşılamakta dışa bağımlı iken, son yıllarda bitki ıslahı ve Ar-Ge çalışmalarına yapılan yatırımlarla, birçok bitki türünde tohum ihtiyacımızı karşılayacak duruma gelmiş bulunmaktayız. Her alanda olduğu gibi tohumculuk konusunda da yerli ve milli tohumculuk politikalarının bir sonucu olarak, Bakanlığımıza bağlı Araştırma Enstitülerimiz tarafından geliştirilen çeşitler, yüksek verim ve kalite değerleriyle çiftçilerimizin kullanımına sunulmuştur.

İşte Araştırma Enstitüleri ve Üniversitelerimizin tarımsal alanda yaptıkları çalışmaların ve tarımsal yeniliklerin çiftçilerimiz başta olmak üzere hedef kitlelere ulaştırılması, tescil edilen çeşitlerin çiftçi koşullarında üretime kazandırılması, araştırmacı yayımcı ve çiftçi bağının kurulması  amacıyla, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü  Müdürlüğü İşbirliği ile yürüttüğümüz bu proje 2018 ve 2019  yıllarında İlçemizde uygulanmak üzere programa alınmıştır.  Enstitümüzde tescil edilen yerli ve Milli mısır tohumları kullanılarak 2018 yılında Kuştepe  Köyümüzde iki ayrı parselde 6 çeşit, 2019 yılında ise Kuştepe ve Akarca Köylerimizde kurulan demonstrasyonlarla 5 çeşit mısır ekimi yapılmış olup, çeşitlerin farkları, bölgeye adaptasyonu, verim ve  kalite değerlerinin görülmesi amaçlanmıştır. İkinci ürün olarak yetiştirilen mısır çeşitlerinin verimleri ADA-523  6.114 kg/da, BURAK 6.928 kg/da, AGA 7.357 kg/da,  SASA-5  6.857 kg/da ve SAMADA-07  6.985 kg/da olarak ölçülmüştür. Bitki boyları da 300-350 cm arasında değişmektedir.

İlçemizin ekonomisi ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır.  Tarımsal istatistik verilerimize göre İlçemizde her yıl ortalama 1000-1400 dekar arasında silajlık mısır ekilişi yapılmaktadır. Hayvancılık İşletmelerimizin kaba yem ihtiyaçlarını işletme bünyesinde temin etmeleri, hayvancılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak, Bakanlığımızın hedef ve planları doğrultusunda, tarımsal yeniliklerin üreticilere ulaştırılması, amacıyla hazırladığımız bu projenin başarıya ulaşması, çiftçilerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, tohum bayilerinin, tüm kurum ve kuruluşlarımızın desteği ile mümkündür. Ülkemiz genelinde mısır üretiminin neredeyse tamamının yabancı firmaların hakimiyetinde olması nedeniyle, Yerli ve mili kavramaların daha da önem kazandığı bu günlerde,  yapılan bu çalışmanın herkes tarafından desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ulu Önder Atatürk’ün deyimiyle “Özgürlük ve Bağımsızlık Bizim Karakterimizdir”. Her alanda bağımsızlığımızın  devamlılığı için milli ve yerli çalışmalara sahip çıkmalıyız.  Dünya nüfusunun her geçen gün arttığı ve tarım alanlarının azaldığı düşünüldüğünde, beslenmede sürekliliğinin sağlanması açısından tarımda verimliğin ve milli çalışmalarla verimde sürdürülebilirliği sağlamanın ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Kısaca söylemek gerekirse sahip olduğumuz toprağın değerini bilerek, yerli ve milli üretim ile tarımda da katma değer yaratmaya devam etmeliyiz” diyerek projede emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Funda Eylem Özel’de yaptığı konuşmada; “İlimizde bu tür çalışmaların artması dileğinde bulunduğunu, kendisinin de proje denildiğinde heyecanlandığını ve özellikle milli tohum çalışmalarına destek niteliği taşıyan bu projede emeği geçen tüm taraflara teşekkür ederek, tarla günü etkinliğinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet Duman,  proje konusunda yapılan çalışmalar ve verimler hakkında detaylı bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Parselde yetiştirilen mısır çeşitlerinin özellikleri ve verimlerini çeşitlerin yetiştirildiği alanda anlatan Ahmet Duman,  yerli mısır tohumlarının önemi ve ekim alanlarının yaygınlaştırılması amacıyla yapılan çalışmaların desteklenmesini vurgulayarak sözlerini tamamladı.

Düzenlenen tarla günü programı katılımcılara ikramda bulunularak program sona erdi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Gündem Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.