Ana Sayfa Gündem 15 Eylül 2020 2 Görüntüleme

SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ TÜRK ORDUSUNUN ZAFERİDİR!

Sakarya Savaşı’ nın 99. Yıldönümü dolayısıyla Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Babaeski Yönetim Kurulu bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada; “Sakarya Meydan Muharebesi Türk Milleti için bir ölüm kalım savaşı olmuştur.23 Ağustos 1921 tarihinde Mustafa Kemal Paşa’nın 22 gün 22 gece süren Sakarya Meydan Muharebesi, Türk’ ün zaferi ile sonuçlanmıştır.” Denildi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Babaeski Yönetim Kurulu Sakarya Savaşı’ nın 99. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında; “Mustafa Kemal Paşa, 1921′ de TBMM Hükümeti tarafından kabul edilen 144 sayılı kanunla ve geniş yetkilerle üç ay süre ile Türk ordusunun sorumluluğunu üstüne alarak Başkomutanlık görevine getirilmiştir. Mustafa Kemal Paşa, bu yetkilere dayanarak 7- 8 Ağustos 1921′ de ” Tekalif- i Milliye Emirleri” ni yayımlayarak orduyu personel, silah ve araç, gereç bakımından güçlendirmeye çalışmıştır.
Sakarya Meydan Muharebesi Türk ordusu için bir yokluk ve yoksulluk savaşı olmuştur. Kütahya – Eskişehir muharebelerinden sonra, insan gücünü ve silah gücünü kaybetmiş olan Batı Cephesi Komutanlığı, birliklerine 18 Temmuz 1921 tarihinde Sakarya Nehri’ nin gerisine çekilme emrini vermiştir.” Denildi.
Açıklamada ayrıca şu ifadelere de yer verildi:
“13 Ağustosta ileri harekâta geçen Yunan Ordusu, Sakarya mevziinin güney kanadına yönelmiş olarak kuşatıcı bir tertiple taarruza geçmiştir. Yaklaşık olarak 100 km’ lik bir cephede başlayan bu kanlı bağuşma, tarihin önemli meydan muharebelerindendir. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Batı Cephesi birliklerine şu emri yayınladı: ” Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O sathı bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile ıslanmadıkça terk olunamaz…” Geri çekilmek zorunda kalan bir birlik, ilk tutunabildiği yerde duruyor, yeniden boğuşuyor ve mevzii savunmak çabası içinde son nefesini veriyordu. Açılan her gediği kapatmak için 70 km’ yi bulan cebri yürüyüşlerle, birlik kaydırmaları yapılıyor, her gelen birlik, ertesi sabah çelikten bir kale halinde düşman karşısına çıkıyor, vuruşuyor, şehit oluyor, fakat vatan savunuluyordu.
Sakarya Meydan Muharebesi Türk Milleti için bir ölüm kalım savaşı olmuştur.23 Ağustos 1921 tarihinde Mustafa Kemal Paşa’nın 22 gün 22 gece süren Sakarya Meydan Muharebesi, Türk’ ün zaferi ile sonuçlanmıştır.
Sakarya Savaşı’ nın 99. Yıldönümünde Değişmez Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Cumhuriyet Şehitlerimizi, Kahraman Gazilerimizi Saygı, Sevgi ve Rahmetle anıyoruz.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Gündem Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.