Ana Sayfa Bölge, Gündem, Sağlık 5 Şubat 2022 395 Görüntüleme

KÖK HÜCRE BAĞIŞÇISI OLALIM

Kırklareli Eğitim Araştırma Hastanesinde çalışan Arzu Bahçıvanoğulları kök hücre bağışçısı oldu.
Bahçıvanoğulları’na Sağlık Müdürü Dr.Öğretim Üyesi Çiğdem Cerit tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.
Konu hakkında açıklama yapan Kırklareli İl Sağlık Müdürü Çiğdem Cerit, “Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kan Organ Doku Bağış Daire Başkanlığı’na bağlı Türk Kök Merkezi, özellikle Kızılay’a kan veren vatandaşlarımızın kök hücre bağışında bulunduları zaman, kök hücvre vericileri ile kök hücre alıcıları eşleştiren ve bu buluşmayı sağlayan bir merkez.
Gerçekten Sağlık Bakanlığı’nın önemli hizmetlerinden birisi. Bizler de buna sahada aracılık ettiğimiz için çok mutluyuz. Arkadaşımıza da bu çabası için tekrar minnetlerimizi sunuyoruz” dedi.
Cerit konuşmasının devamında; “Kök hücre naklinde bir umut ışığı oldu. Kök hücre naklinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Özellikle lösemi hastalarımız lenfoma hastalarımız, doğuştan kalıtsal anemi hastalarımız, çeşitli kanserlerde kök hücre gerçekten çok ihtiyaç. Özellikle kan veren vatandaşlarımızın kök hücre bağışında da bulunmasını tekrardan çağrıda bulunuyoruz. Hastalarımız için umut oluyor kök hücre.
Ve bir an önce kanser gibi illetlerden kurtulması için vesile oluyor. Böyle bir arkadaşımızla çalıştığımız için gurur duyuyoruz. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Günün anısına da kendisine bir teşekkür belgesi takdim ettik. İnşallah kök hücre bağışçılarımızın artmasını diliyoruz.”
Kırklareli İl Sağlık Müdürü Çiğdem Cerit’in ardından bir konuşma yapan kök hücre bağışçıcı Kırklareli Eğitim Araştırma Hastanesinde çalışanı Arzu Bahçıvanoğulları; “Ben 2019 yılında Kızılay’a kan bağışında bulunmuştum. Kök hücre vermek isteyip istemediğimi sordular. Bende verebilirim dedim. Bu 2021 yılında verdiğim kk hücremin bir başka hasta ile eşleştiğini söylediler. Kabul edip etmeyeceğimi sordular. Bende hiç tereddüt etmeden kabul edebileceğimi söyledim. Daha sonra onlar buraya geldiler. BEnden kan numeleri aldılar. 2 ay sonra, İStanbul’a giderek tetkiklerim yapıldı. Tetkiklerimde de önemli bir sorun çıkayınca, bu planlama yapıldı. Çünkü bundan öncesinde hastada bağışıklık sitemi tamamen sıfırlanıyorumuş. Bana bunu anlattılar, kağıt imzalamdım vereceğime dair. Daha sonra gübü belli oldu, o günden beş gün öncesinde aşı oluyorsunuz 2 tane. Her gün ben 2 tane aşı oldum 5 gün boyunca. Beş günün sonunda bir cihaz aracılığıyla kollardan yapılıyor, 5 saat boyunca makinada kaldım. Kök hücre toplandı. Bu kök hücre bazen aynı gün toplanmıyormuş, ama benim aynı gün toplandı. Çünkü 5 milyon kök hücre toplanması gerekiyormuş, bende 6 milyon toplandı. Daha sonrasında çıkıp evime geldim. Herhangi bir şey olmadı. Ufak tefek bazı sorunlarım oldu, onun dışında iç bir sorun yaşamadım. Allah bana bunu nasip etti. İnşallah herkese nasip olsun, herkes versin. Hiç bir zorluk yaşamadım. Çok duygulandım çok sevindim. O kişi hiç tanımıyorum ama birisinin hayatını kurtarmak bana büyük mutluluk verdi.” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Gündem Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.