Ana Sayfa Bölge, Ekonomi, Gündem 9 Şubat 2022 750 Görüntüleme

“KARA ELMAS” ARANIYOR

Kırklareli Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy, ormanlık alanda uzman köpekler ile yapılan ‘trüf mantarı’ (Kara Elmas) arama çalışmalarına eşlik etti. Bu mantar çeşidinin toplanabilmesi için kurs açacaklarını belirten Aksoy, “Trüf mantarı zengin bitki çeşitliliğine sahip Kırklareli’nde de yetişiyor. Ormandaki mantarların toplanması için yeni alanlar açmaya çalışacağız. Bununla ilgili kurslarımız olacak. Çiftçilerimiz gelir kaynaklarını arttırarak hem ülke ekonomisine hem de kendi ekonomilerine katkı sağlamış olacaklar.” dedi.

 

Aksoy, “Trüf, meşelik alanlarda, meşe ağaçlarının köklerinde, 5 ile 20 cm toprak derinliğinde yetişen kokulu bir mantar. Trüf mantarının birçok cinsi olmakla birlikte bunlar arasında en değerli olanı kara elmas olarak anılan siyah trüf mantarı. Toprak altında yetişen yeraltı mantarının meyvesi olan trüf, Dünyada her geçen yıl değerini ve pazarını artırıyor.
Trüf mantarı, orman, tarım ve gıda sektörü açısından büyük öneme sahip. Ekonomik değeri yüksek olan trüf mantarı yetiştiriciliği bu özelliği ile farklı sektörlerden sermaye transferine konu olmakta. Trüf, bugün avcılardan yatırımcılara, tüketicilerden turizmcilere kadar toplumun her kesiminin ilgi odağı olmuş durumda.
Ülkemizde trüf mantarının doğal olarak yetişiyor olması, kültivasyon için en uygun şartlara sahip olduğumuzu göstermektedir. Özellikle İstanbul ve Trakya’da bolca trüf mantarı toplanabilmektedir. Bölgemiz, trüf mantarının yetişme istekleri için oldukça elverişli olup trüf mantarı ilgilileri için büyük avantaja sahiptir.
Trüf mantarı toplamak isteyen vatandaşların öncelikle yerel orman işletme müdürlüklerine müracaat ederek izin almaları gerektiğini belirten AKSOY, “Buradan alınan izin belgesiyle trüf mantarını topladıklarında miktarı tespit edilmeli, bedeli yatırılarak mutlaka taşıma belgesi alınmalıdır. Bu belge olmadan trüf mantarı bulunduranlar, yasalara aykırı davranış içinde olduklarından cezalandırılırlar. Bu kadar kıymetli bir ürünün toplanması da belli bir uzmanlık gerektiriyor. Trüf avcıları dediğimiz kişiler bu konuda eğitilmiş genellikle Lagotto romagnolo, Cocker, Springer spaniel (springer İspanyol ve melez ırkları) cinsi köpekler ile bu mantar avcılığını gerçekleştiriyorlar.
Ayrıca, son 5-6 yılda ülkemizde kamu ve özel sektör eli ile trüf bahçeleri tesis edilmekte, elde edilen ürünler ihraç edilerek ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bakanlığımızca hazırlanan “Trüf Mantarı Bahçe (Trüferi) Tesisi Projesi Fizibilite Raporu ve Yatırımcı Rehberi”, bu alanda yatırım yapmayı düşünen tüm yatırımcılara yol gösterecektir” ifadelerini kullandı.
Trüf mantarı toplayıcısı Ziyafet Arslan ise İtalya ve Belçika’dan yaklaşık 10 yıl önce trüf mantarı aramasında kullanılan özel eğitimli Lagotto Romagnolo cinsi iki köpek getirttiğini söyledi.
Uzun yıllar İstanbul’da özel bir hastanede fizik tedavi uzmanı olarak görev yaptığını anlatan Arslan, hobi olarak başladığı mantar toplayıcılığını meslek haline getirerek 10 yıl önce asıl işinden istifa ettiğini aktardı.
Bu alanda uzmanlaştıktan sonra İstanbul’un stresinden uzaklaşmak amacıyla Kırklareli’ne göç ettiğini belirten Arslan, “Yaklaşık 15 yıldır mantar topluyorum. Yer tespitini yaptıktan sonra köpeği trüfün olabileceği yerlere yönlendirmeye çalışıyoruz. Topladığım trüf özellikle yurt dışında çok rağbet görüyor. Yavaş yavaş talepler çoğalmaya başladı ama çoğunluk yurt dışından.” dedi.
Trüfün gıda sektöründe aromasından dolayı çok arandığını vurgulayan Arslan, “Hava şartlarını da göz önünde bulundurduğumuz da bazı günler yarım, bazı günler tam çalışıyorum. Özellikle kış aylarında çıkan türlerin ekonomik değeri daha yüksek oluyor. Bazen günde 20-30 kilometre yürüyoruz, çünkü az çıkan bir bölgede bütün vakti geçiremezsiniz.” ifadelerini kullandı.
Arslan, günde bazen 100 gram, bazen 15 kilogram trüf topladığını ancak talepleri karşılayamadığını kaydetti.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Gündem Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.