Ana Sayfa Gündem 1 Kasım 2016 892 Görüntüleme

CUMHURİYET ATEŞİ BABAESKİ’Yİ AYDINLATTI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Babaeski’de düzenlenen fener alayı, özlenen bayram sevincini doyasıya yaşattı.

Saat 19.00’da Atatürk Anadolu Lisesi önünde toplanmaya başlayan kalabalık, Gündüz Onat Festival Alanına kadar sloganlarla ve marşlarla yürüdü.

dsc_0128

CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Chp Babaeski İlçe Başkanı STK’lar ve binlerce kişi katıldı. Cumhuriyet meşalelerinin Babaeski gecesini aydınlattığı Fener Alayında konuşan Belediye Başkanı Abdullah Hacı, “Değerli Babaeskililer, bugün Cumhuriyetin 93 yılını kutluyoruz diyerek, şöyle konuştu;

“Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 da samsuna çıkarak başlatmış olduğu milli mücadelenin zaferle sonuçlanmasının ardından, 29 Ekim 1923 te ilan ettiği cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyet bizleri özgürce düşünen, eşit haklara sahip vatandaşlar, devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir.

dsc_0131

Devletin yönetimini kişilerin ailelerin bir zümrenin ya da bir sınıfın eline bırakmayan cumhuriyet rejimi, 1923 ten bu yana ülkemize büyük katkılar sağlamış Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturmuştur. Devletimiz Cumhuriyetin verdiği güç sayesinde dünyanın saygın ülkelerinden biri haline gelmiştir.

Türkiye cumhuriyetinin 93.yıldönümünü bu bilinçle kutluyoruz. Cumhuriyet her şeyini kaybetmiş bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanmak için giriştiği milli mücadelenin sonunda elde ettiği büyük zaferin sonucudur.

dsc_0137

Cumhuriyet sayesinde kadın erkek eşitliği geldi, Cumhuriyet sayesinde kadınlarımıza seçimlerde oy kullanma hakkı verildi. Cumhuriyet sayesinde kadınlara erkek kardeşler kadar miras alma hakkı verildi, bugün kullandığımız bütün hak ve özgürlükler cumhuriyet sayesinde anayasaya girdi.

Ancak Mustafa kemal Atatürk, savaş meydanlarında kazandığımız zaferleri, ekonomik zaferlere dönüştüremezsek bağımsızlığımız koruyamayız demiştir. Bu nedenle bizim üretmeye ihtiyacımız vardır. Ekonomik anlamda ilerlemeye ve başarılara ihtiyacımız vardır. Yükte hafif pahada ağır mallar üretmeliyiz. İhracatımızda zirai ürünlerden bilgisayar ürünlerine yönelmeliyiz.

dsc_0146

Onun için dışarıda ne olursa olsun, bizi kimse anlamamada, bizden kimse hoşlanmasa da biz işimizi yapmayı sürdürmeliyiz. Suçlanmak pahasına hatta kavga pahasına. Sizin hakkınızda her şeyi söyleyebilirler, hatta size hakaret edebilirler, ama biz doğru olanı yapmalıyız/toplu için faydalı olanı yapmalıyız. Hiç bir şeyden korkmadan.

dsc_0150

Sakın unutmayın sürekli eleştiri ve tepki mekanizmasıyla, hiçbir şey üretemezsiniz ve hiçbir başarı sağlayamazsınız.

Bugün görüyoruz ki, cumhuriyeti korumak ve kollamak, cumhuriyeti kurmaktan daha zormuş. Ama bizler bu emaneti sonsuza kadar koruyacağız ve bizden sonraki kuşaklara devredeceğiz.

dsc_0153

Her Türk vatandaşı yarınlara ne bırakacağız diye kaygılanmalıdır. Toplum için çalışmak vazgeçmemek çok önemlidir. Sadece bir alanda değil, yaşamın tümünde çok çalışmalıyız. Umutsuz olmamalıyız. İnsanı insan yapan en büyük değer üretmek ve kalıcı olmayı başarmaktır. Yüreklerinizde umutsuzluğa asla yer vermeyin.

dsc_0156

Şunu asla unutmayın! Cumhuriyeti kuranlar yurtta sulh cihanda sulh ilkesine göre ülkeyi yönetmişlerdir. Bizim kimsenin toprağında gözümüz olamaz, kendi topraklarımızı da kanımızın son damlasına kadar koruruz. Bizim sınırlarımız kanla çizilmiş, Lozan anlaşmasıyla tescillenmiştir. Lozan anlaşması bu ülkenin tapusudur. Biz Lozan’a galip devlet olarak gittik. Savaş meydanlarından çizmesindeki kanlar kurumadan Lozan anlaşmasını imzalayanlara da saygımız sonsuzdur onları asla unutmayacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, canından aziz bildiği vatanı için kanlarını bu toprağa dökmüş şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor cumhuriyet bayramınızı yürekten kutluyorum.” (Hicran SÜNGÜ)

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Gündem Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.