Ana Sayfa Bölge, Ekonomi, Gündem 11 Ocak 2023 120 Görüntüleme

Ailelere Verilen Destekler

Kırklareli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Tarafından 2022 Yılı Sosyal Hizmetler Kapsamında Ailelere Verilen Destekler açıklandı.

Yapılan açıklamaya göre; 2022 Yılında Kırklareli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarda; toplam koruyucu aile ödemesi 1.623.206,01 TL, toplam evde bakım ücreti ödemesi 54.264.256,2 TL, toplam Sosyal Ekonomik Destek Ödemesi 6.498.168,54 TL, toplam 2117 Çocuk İçin Doğum Yardımı Ödemesi 830.066,00 TL, toplam Engellilerin Bakımı İçin, Özel Bakım Merkezi Ödemesi 11.530.690,00 TL yapıldı.

Kırklareli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Tarafından 2022 Yılı Sosyal Hizmetler Kapsamında Ailelere Verilen Destekler açıklandı.

Yapılan açıklamada; “2022 Yılı Müdürlüğümüz Tarafından Sosyal Hizmetler Kapsamında Ailelere Verilen Destekler

Koruyucu Ailelere ve Yerleştirilen Çocuğa Sağlanan Olanaklar Nelerdir?

Koruyucu aileler baktıkları her çocuk için, çocukların bakım, eğitim ve yetiştirilme harcamaları için aylık ücret ödenir. Özel zorlukları veya ihtiyaçları bulunan ya da engelli çocuklar için aylık bakım ücreti yüzde elli arttırılarak uygulanır. Her öğretim yılı başında eğitim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti üç kat arttırılarak ödenir. Çocukların giyim masrafları için yılda iki kez bakım ücreti iki kat arttırılarak ödenir. Çocukların sağlık harcamaları Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun hükümleri kapsamında karşılanır. Yaş ve eğitim durumlarına göre çocuklara aylık olarak harçlık ödemesi yapılır. Bir meslek edinmek üzere kamu ya da özel kuruluşlar tarafından açılan kurslara katılacakların ücretsiz kontenjanlardan yararlanma durumları değerlendirilir, bu imkandan yararlanamayanların kurs süresince kurs bedelleri, eğitim ve öğretimlerine ilişkin etüt, kurs, yaz okulu, harç, sınav-kayıt ve servis ücretleri ile bunlara ilişkin her türlü araç gereç ve malzeme giderleri karşılanır. Reşit olup eğitimlerine devam eden çocukların korunma kararı uzatılarak ihtiyaçları karşılanmaya devam edilir. Koruyucu ailelerden, eşine veya bir yakınına bağlı olmaksızın emekliliğine esas sosyal güvencesi olmayan eşlerden birinin bir asgari ücret tutarı üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında isteğe bağlı sigortasını yaptırması ve ödeme belgesinin ibrazı halinde primleri aylık olarak karşılanır.

 

Evde Bakım Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Sağlık Raporuna göre ağır engelli veya tam bağımlı olan yetişkinler ile ÇÖZGER (çocuklar için özel gereksinim raporu)  raporunda Çok İleri Düzeyde Özel Gereksinimi Vardır (70-79), Belirgin Özel Gereksinimi Vardır (80-89), Özel Koşul Gereksinimi Vardır (90-99) ibaresi olan çocukların bakımını sağlayan ihtiyaç sahibi yakınları başvurabilir. Engelli bireyin bakıma ihtiyacı olduğunun bakım heyeti raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir. Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden az olması gerekmektedir.

Nasıl Bir Destek Veriliyor?

Her ay düzenli olarak engellinin bakımını yerine getiren kişinin, banka hesabına nakdi yardım yatırılır.

 

Sosyal Ekonomik Destekten Kimler Faydalanabilir?

Çocuklarının temel ihtiyaçlarının karşılayamayan, ihtiyaç sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı aileler faydalanabilir.

Nasıl Bir Destek Veriliyor?

Aylık düzenli nakdi yardım sağlanır.

Nasıl Başvurulur?

İl Müdürlüklerimiz, Sosyal Hizmet Merkezlerimiz veya e-devlet üzerinden başvurabilirsiniz.

 

Doğum Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Canlı doğum yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları faydalanabilir.

Nasıl Bir Destek Veriliyor?

Her doğum için bir defa olmak üzere nakdi destek verilir.

Nasıl Başvurulur?

İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerimize başvurabilirsiniz.

2022 Yılında İl Müdürlüğümüz ve bağlı kuruluşlarımızda;

Toplam koruyucu aile ödemesi 1.623.206,01 TL
Toplam evde bakım ücreti ödemesi 54.264.256,2 TL
Toplam Sosyal Ekonomik Destek Ödemesi 6.498.168,54 TL
Toplam 2117 Çocuk İçin Doğum Yardımı Ödemesi 830.066,00 TL

Toplam Engellilerin Bakımı İçin, Özel Bakım Merkezi Ödemesi 11.530.690,00 TL yapılmıştır. “ denildi.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Gündem Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.